Eşinizden özür dileyerek, evliliğinizin ömrünü uzatacağınızı biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalar, ilişkide yaşanan sorunlar nedeniyle eşlerin çekinmeden birbirinden özür dilemesinin, evliliği güçlendirdiğini ve aşkı tazelediğini söylüyor.

Davranışlarımızdan sorumluyuz. Ve hiçbirimiz kusursuz ve tamamen suçsuz değiliz. Tartışmalar iki kişinin körüklemesiyle ortaya çıkar ve birilerinin özür dilemesi, ortalığı yatıştıracak en etkili yöntemdir. Karşılıklı affetme, şefkat hissi pekiştiği için ‘özür dilemenin’ sakinleştiriciliği sayesinde çiftler, sorunlara takılmayı bırakırlar. Aranızdaki ‘suçlu kim?’ tartışmasını bırakıp, kendi payınıza düşen öz eleştiriyi yaptığınız takdirde hem problemler kolayca çözülüyor, hem de ilişki güçleniyor.

Uzmanlar, bir ilişkide ‘affetmek’ ve ‘affedilmenin’, kişilerin ihtiyaç duyduğu duygular olduğuna ve bu sayede tatmin olabildiklerine dikkat çekiyor. Çünkü karşı tarafı gerçekten affettiğinizde, kendinizi arınmış, yüklerinizden kurtulmuş hissedersiniz. Aynı şekilde, eşinizin sizi affetmesi ve konuyu içtenlikle çözebilmeniz, sizin de suçluluk duygunuzdan kurtulabilmenizi sağlar.

Genel inanışa göre, suçlu ya da güçsüz olan özür diler. Özür dilemek bir zayıflık belirtisidir. Aslında tam tersi, güçlü insanlar özür diler ve bunu içtenlikle yaparlar. Çünkü özür dilemek için kendinizle hesaplaşmanız ve bunu cesaretle yapmanız gerekir.

Eğer özür dileyecek bir şeyiniz olmadığını düşünüyor, kendinizi haklı buluyorsanız, o halde karşınızdaki kişiyle açıkça konuşun. Kendinizi neden haklı bulduğunuzu açıklayın. Davranışınızı haklı bulduğunuzu fakat yine de onu üzdüğünüz/kırdığınız için üzgün olduğunuzu söyleyin. Özür dilemek, sırf aranızdaki tatsızlık bitsin diye geçiştirilerek söylenmemelidir. Önemli olan ilişkilerde, iyi olana niyet etmek ve dürüstlüktür.