Birçok kültürde yeni evlenen çifte, düğün gününde altın takmak, gelenektir. Elbette, bizim ülkemizde de gelin ve damada evlenirken yakınları tarafından altın takı hediye edilir. Türk tarihine bakıldığında, takı takmanın çok eski yıllara değin uzandığını söyleyebiliriz.

Bunun nedeni, henüz daha yolun başında olan çifte, yeni kurdukları hayatta destek olmaktır. Düğün yapmak, evlenmek masraflı organizasyonlar olduğu için, yakın çevreleri gençlere böylece yardım etmiş olur. Düğünde hediye edilen takılar, ‘saklanmak’ üzere değil ‘bozdurmak’ ve altını paraya çevirmek için seçilir. O sebeple işçiliği olmayan, düz altınlar alınır.

Bu açıdan Cumhuriyet altınları, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Ata lira ve Reşat altın çeşitleri, düğünlerde hediye edilebilir. Bir başka alternatif ise külçe gram altınlardır. Gram altınlar, farklı miktarda satıldığı için herkes kendi bütçesine göre, tercih yapabilir.

Takı Merasiminin Halleri

Her düğün kendi yöresi ve kültürüne göre farklı takı merasimiyle geçer. Bazı kültürlerde gelin ve damat davetlilerin masasına giderek, onlarla kucaklaşır ve bu arada davetliler takı takar.

Tabi ki kalabalık düğünlerde, tek tek davetlileri öperek, takı merasimi yapmak çok zaman alabilir. Gelin ve damat için çok yorucu olur. Düğünlerinin tadını da çıkaramazlar.

Bir diğer takı merasimi türü ise, gelin ve damadın ayakta beklemesi, davetlilerin ise çifti tebrik ederek, hediyelerini vermesiyle gerçekleşir. Gelinin ve damadın üzerine iğneyle para ya da altın takılar takılır. Ayrıca bu sırada her davetliyle bir fotoğraf çekilir.

Ve en sık uygulanan üçüncü takı merasimi ise, takı kutusu kullanmaktır. Takı kutusuyla ilgilenmesi için biri belirlenir. Ve takı hediye eden davetliler, istedikleri zaman bu kutuya takılarını bırakabilirler.
Bu yöntem diğerlerine göre daha az yorucudur. Ancak diğer yöntemlere göre daha az tercih edilir.

Takı merasiminden sonra pasta kesme merasimi ile düğün töreni devam eder.